گوهرشناسی

سنگهای قیمتی

پیروپ

ويژگيهاي زمين شناسي و توصيفي

پیروپ از کلمه یونانی پیرا سرچشمه گرفته است که ترجمه " مانند یک زغال گداخته" است و این به دلیل رنگ قرمز روشن (تا حدی قرمز یاقوتی) این سنگهاست.
خصوصیات فیزیکی و نوری

پیروپ ممولا قرمز است. رنگ آن به دلیل حضور آهن و مقداری کروم است. فلورسانس پیروپ زیر ماوراء بنفش است. پیروپ مقداری منیزیم دارد و این همچنین می تواند برای جدا کردن اسپینل استفاده شود. طیف جذبی پیروپ دارای خصوصیتی است که در آن 3 باند تیره وجود دارد. در سنگهای قرمز روشن چک، اسلواکی، آریزونای امریکا و آفریقای جنوبی طیف کروم دارای یک باند نیمه باریک در نوار قرمز و یک باند پهن و عریض است.
پراكندگي جهاني

پیروپهای جمهوری چک و اسلواکی در کنگلومراها، سنگهای ولکانیکی و در آلوویالهای گوناگون یافت می شوند اما به ندرت بلورهای خوبی دارند. بیشتر پیروپها در معادن الماس آفریقای جنوبی وجود دارد. پیروپهای روسیه دارای کیفیت بالا هستند. دیگر مناطق شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، برمه و تانزانیاست.آلماندن
ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی 

نام آلماندن شاید از محل پیدایش آن در آلاباندا در آسیای صغیر اقتباس شده باشد. آلماندن ها دارای رنگهای مختلفی از سیاه تاقهوه ای تیه، قرمز تا ارغوانی و بنفش کمرنگ می باشد.
در شیست های میکادار منطقه خلج مشهد آلماندن همراه با استارولیت یافت می شود. در شیست های میکادار جاده بین همدان و ملایر آلماندن با آندالوزیت همراه است. در اسکارن های متورق تنگ حنا در نیریز فارس نمونه های درشتی از آن دیده می شود.
خصوصیات فیزیکی و نوری

آلماندن قرمز و پیروپ مقدار وسیعی از گارنت ها را شامل می شوند. آلماندن معمولا دارای رنگ قرمز اما تیره تر از قرمز خونی است. بلورهای تراش خورده دارای درخشندگی مشعشع است. اما شفافیتشان بعضی اوقات به رنگ آنها آسیب می رساند مانند زیرکن هالوس و سوزنی شکلهای زینتی یا کریستالهای میله ای در هورنبلندهای که بیشتر در گارنت آلماندنهای سریلانکا دیده شده است.
پراكندگي جهاني

آلماندن به طور گسترده در سنگهای دگرگونی مانند میکاشیست های گارنت دنیا یافت می شود. هند بهترین منبع برای آلماندنهای با درجه کیفیت بالاست. دیگر مناطق شامل آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی، ماداگاسکار، تانزانیا و زامبیاست. مقدار زیادی از رسوبات آن در برزیل و سنگ های جواهرش با کیفیت خوب در اتریش یافت می شود. آلماندنهای اسکاتلندی غیر شفاف و دارای رنگ تیره در سطوح کوچک هستند. اسپسارتین
ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی

نام اسپسارتین از نام محل این گوهر در اسپسارت در شمال غربی باواریای آلمان گرفته شده است. این گونه گارنت هنگامی ناب است که نارنجی کمرنگ باشد و هنگامی که گنجایش آهن آن افزایش یابد به سمت قرمز تا قرمز تیره پیش می رود.
خصوصیات فیزیکی و نوری

نام آن از اسپسارت منطقه ای در آلمان که بلورهای آن یافت شد، مشتق شد. سنگ شناسان کسانی که ساختمان و ساختگاه سنگها را بررسی می کنند، اسپسارتین را سنگ خواندند اما بعها آن را جزو سنگهای قیمتی در نظر گرفتند. اسپسارتین گارنت ها به رنگهای صورتی-نارنجی، قرمز-قهوه ای یا زرد مایل به قهوه ای است. خصوصیت جذب طیفی آنها تا حدی مرتبط با حضور منگنز است. اسپسارتین پائین تر از نور ماوراء بنفش و اشعه ایکس هستند.
خصوصیاتی مانند پرحفره بودن، سنگین بودن در آنها وجود دارد که می تواند فقط توسط متخصصان کشف شود. هسونیت گارنت دارای رنگ مشابه با آن است اما دارای کمی تفاوت است که همان در ظاهرش تاثیر خواهد داشت.
پراكندگي جهاني

اسپسارتین با کیفیت عالی پیدا می شود. بیشتر بلورهای آن در آلمان و ایتالیا به صورت کوچک یافت می شوند که در جواهر سازی مورد استفاده هستند اما مثال خوب آن در استرالیا، برمه، ماداگاسکار، نروژ و آمریکا موجود است. مقدار کمی از اسپسارتین های با کیفیت بالا در برزیل دیده شده اما دارای رنگ بسیار تیره هستند و فقط در جواهرات به کار برده می شوند.
گارنت
ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی

گارنت به گروهی از کانی ها گفته می شود که دارای خواص مشترک شیمیایی باشند، اما در این گروه خواص کانی ها به طور قابل ملاحظه ای از یک گونه به گونه دیگر تغییر می کند.
کلمه گارنت از کلمه لاتین گراناتیوم اقتباس شده است که به معنای انار می باشد و این بدون شک به رخدادهای عام گارنت اشاره دارد که به شکل دانه های کروی قرمز روشن در سنگ وجود دارد. اینک به کانی های گروه گارنت اشاره می کنیم.

تاریخچه

به احتمال گارنت در یکی از فرم هایش به وسیله خاخام بزرگ یهود به عنوان پلاک سینه استفاده شده بود. بر طبق داستانهای شرقی، یک گارنت توسط نوح برای پراکندن نور از کشتی آویزان شده بود. گارنتها در مصر باستان نیز استفاده می شدند، اما استفاده از آنها زیاد معمول نبوده یا تنها در مواردی بسیار کم وجود داشته است.
در دوره روم و یونان کلاسیک، یاقوت قرمز (گارنت های محدب) و هسونیت نارنجی آزادانه در گوهرسازی به کار می رفتند.بسیاری از عقاید که به یاقوت ها مربوط می شدند، در مورد گارنت ها نیز صدق می کرد و به طور کلی آنها را به عنوان گونه هایی از سنگهای مشابه قلمداد می نمودند. عبارت یاقوت آتشین، به طور معمول در ادبیات، برای بیان گارنتی با تراش محدب، استفاده گردید.

ترمیم گارنت ها

بیشتر گونه های گرانبهای گارنت که دارای ترکهای بزرگ و کوچک و یا انکلزیون هستند، رزین اندود می شوند و با روش کیفیت نمود گارنت ها بهبود می یابد.
گارنت در ایران

گارنت در بسیاری از سنگهای دگرگونی ایران یافت می شود از جمله: در شیست های میکادار منطقه خلج مشهد آلماندن همراه با استارولیت یافت می شود. در شیست های میکادار جاده بین همدان و ملایر آلماندن با آندالوزیت همراه است. در اسکارن های متورق تنگ حنا در نیریز فارس نمونه های درشتی از آن دیده می شود. در منطقه کوه گیری رفسنجان بلورهای گارنت، به طور معمول از نوع آندرادیت و گروسولار هستند. برخی از بلورهای سبزرنگ حاوی 1.5 درصد کروم هستند، بنابراین از نوع دمانتوئیدی می باشند که جهت تزئین استفاده می شوند. در کرندونیت کوه اهر واقع در استان زنجان گارنت های ملانیت به همراه کرندوم گزارش شده است. همچنین گارنت های نوع گروسولار در سنگی که به طور کامل از این نوع کانی تشکیل شده در ناحیه زند اهر، معدن آهن سمنان و نیز ناحیه علیای دره مراد بیگ همدان گروناهایی که ارزش تزئینی دارند، موجود است. علاوه بر این، در دره شاهسون ملایر نزدیک علی آباد دمق گروناهایی زیبا یافت می شود که اندازه آنها به درشتی دانه های انار می رسد، یافت می شود.
گروناها در منطقه تفت یزد: در کنتاکت گرانیت شیرکوه و سنگ های آهکی، گروناهای درشتی که دارای خاستگاه اسکارنی می باشند، یافت می شود که برخی از آنها ارزش تزئینی دارند.
گروناهای تزئینی منطقه ساغند:در منطقه سرکوه واقع در ساغند یزد نیز گارنت های زیبایی از نوع آلماندن وجود دارد که در پیوند با سنگهای دگرگونی آن ناحیه می باشد. این گروناها هم در واریزه ها و هم در متن سنگ قابل دستیابی هستند. درشتی دانه های این گروناها به اندازه عدس تا نخود می رسد و شبیه دانه های انار قرمز و خوش رنگ می باشند. 
گارنت های کروم دار منطقه تکاب: در کوه بلقیس منطقه تکاب، در بین سنگهای افیولیتی دگرگون شده و واریزه های منتج از آنها گارنت هایی زیبا و سبز رنگ وجود دارد که اگر تراش بیابند، می توانند ارزش تزئینی داشته باشند. 
گارنت در عقايد ملل جهان

طبق افسانه ها، حضرت نوح (ع) گارنت بزرگی برای روشنایی در کشتی آویخته بودند. پیشینیان بر این باور بودند که گارنت خوابی بدون کابوس و با آرامش را به همراه دارد و در شب هنگام موجب راهنمایی دارنده آن می شود. در جنگهای صلیبی، سربازان اعتقاد داشتند که گارنت آنان را از جراحت مصون می دارد و در هنگام سفر از ایشان محافظت می کند.
این سنگ مانع نفوذ امواج منفی می شود و محافظ بسیار خوبی است. دارنده آن را در تاریکی از خطرات حفظ می کند و باعث افزایش نیروی بدنی و استقامت می شود و به عنوان بهترین التیام بخش مشهور است. امروزه گارنت نمادی از پایداری و وفاداری است.
پراكندگي جهاني

هسیونیتها در سریلانکا، برزیل، کانادا، روسیه و آمریکا، گروسولر گارنت سبز در تانزانیا و مقداری در کنیا وجود دارد.آندرادیت
ويژگيهاي زمين شناسي و توصيفي

آندرادیت نامی است که برای عضوی از گروه گارنت ها استفاده می شود و از نام کانی شناسی آن به عنوان آندراد گرفته ده است. برخی اوقات به عنوان گارنت معمولی نیز نامیده می شود و به شکل سنگ غیرقیمتی به فراوانی در گونه های دیگر سنگی نیز یافت می شود. به طور عادی دارای رنگ قهوه ای کم رنگ است، اما به شکلی قابل ملاحظه می تواند تغییر نماید. دمانتوئید نامی است که از کلمه شبه الماس آتشین مشتق شده است و به شکل گارنتی به رنگ سبز روشن ظاهر می شود. اینگونه از گارنت به طور شایع گرانبهاترین و از لحاظ تجاری نیز مرغوب ترین عضو گروه گارنتهاست.
 
این سنگها در اندازه های بالای یک قیراط می توانند با زمردهایی که دارای کیفیتی مشابه هستند مقایسه شوند و یا حتی از آنها ارزشمند تر باشند. گارنت های آندرادیت زردرنگ به دلیل رنگ ویژه ای که دارند به عنوان توپازولیت معرفی می شوند. گونه ای از آندرادیت که رنگ آنها سیاه کهربایی است، ملانیت نامیده می شود.
پراكندگي جهاني

مهمترین منبع برای دمانتوئیدهای کیفیت بالا کوههای اورال است. همچنین در زئیر و کره یافت می شود، اما با کیفیت پائین تر. ملانیت هم در ایتالیا و فرانسه مشاهده می شود.


بریل

  • سنگهای زیر مجموعه

 آکوامارين 

ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی

آكومارين
نام آكومارين ازدو واژه لاتين Aqua به معني آب وmare به معني دريا گرفته شده است كه مربوط به رنگ سبز وآبي است كه در اين سنگ قيمتي وجود دارد. كاني بريل برخي وقتها به شكل بلوري مات وكدر غول پيكري كه رشد غير متعارفي دارند ودرازيشان به 60 پا مي رسد، استخراج مي شود. بريلها اگر ناب باشند بي رنگ هستند و سازندهاي رنگي متعدد محدوده اي گسترده تر از سنگ هاي قيمتي را توليد مي كنند. به نظر مي رسد در تاريخ نام بريل در گونه هاي رنگ هاي آبي ،سبز، وسبز آبي (نه زمرد سبز به كار گرفته شده است.اين امكان وجود دارد كه در دنياي باستان رنگهايي ديگر از بريل در دسترس نبوده ويا اينكه با نام هايي ديگر شناسايي مي شده اند.
تاريخچه 
آكوامارين كم رنگ در دوره رنسانس در ميان بلورهاي قيمتي، به عنوان بلوري ممتاز وبرتر مورد توجه قرار مي گرفت. باور براين بود كه رنگ آبي كم رنگ نشانه رنگ ماه است. بنابراين اين سنگ ارزشمند در ارتباط با اثرات ماه بود. به نظر مي رسيد زماني كه ماه كامل است اين كرات كوچك در اوج گرانش وقدرت هستند وچون آكومارين به معني آب درياست، جاي تعجب نيست كه مردم تصور كنند كه اثر آن مشابه اثر گرانش ماه است. داستانهاي زيادي درباره اين بلور وجود دارد كه پادشاهان وشاهزادگان از رويدادهاي آينده به درستي آگاه مي ساخت اما بي شك بسياري از آنها مرتبط با كواترنر شفاف هستند تا آكومارين هاي كمياب.
آكوامارين در عقاید ملل جهان
گذشتگان بر این باور بودند که این سنگ می تواند بیماری ترس از آب و دریا را درمان کند. همچنین اعتقاد بر این بود که چنانچه فردی در خواب آکوامارین ببیند، به زودی دوست جدیدی را ملاقات خواهد کرد. آکوامارین از سالهای دور نشانه جوانی و سلامتی بوده است. این سنگ نماد پایداری عشق است.
 پراكندگي جهاني
بهترین ناحیه برای یافتن آکوامارین در برزیل جایی که کریستالها از هوازدگی پگماتیتها و رسوبات آلوویال در یک لایه از گراول قهوه ای به نام کاسکالهو به وجود می آیند، می باشد. اورال روسیه نيز بهترین آکوامارینها را داراست. آکوامارین در جزیره ماداگاسکار به وفور يافت مي شود. دیگر مناطق حضور آكوامارين عبارتند ازبرمه، آرژانتین، چین، هند، نامیبیا، ایرلند شمالی، نروژ، تانزانیا، آمریکا و زیمباوه.

زمرد

ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی
زمرد:
واژه زمرد به معنای سبز بوده و از کلمه یونانی اسماراگوس گرفته شده که خود به احتمال ریشه در زبان پارسی دارد. در زمانهای کهن به تمام بلورهای سبز رنگ، زمرد می گفتند. نام زمرد امروزه منحصر به گونه های سبز رنگ (به دلیل وجود کروم) بریل معدنی می باشد. با وجود این سرچشمه هایی در آفریقا هستند که بیشتر زمرد آنها به دلیل وجود وانادیوم سبز رنگ است. ممکن است زمرد در رنگ سبز شفاف، روشن و درخشان یافت شود. اما بیشتر گونه های آن ترکیبی هستند از گونه های رنگی با شدتهای مختلف به طوری که برخی از آنها به طور کامل کدر می باشند. چند نمونه خوب از زمردهای سبز رنگ نفیس از دوران رومی ها بر جای مانده است. گرچه بیشتر آنها از داخل ترک و شکافهایی دارند و بیشتر نیمه شفاف تا شفاف هستند. ارزش اقتصادی زمرد نزدیک به قیمت یاقوت است و نمونه های خوب زمرد ارزش بیشتری از الماسهای بی رنگ با کیفیت بالا دارند.
تاریخچه
واژه لاتین smarsgdut که یه طور معمول برای زمرد به کار می رود در گذشته برای تمام گونه های ارزشمند سبزرنگ استفاده می شد. پس منطقی است که هر گونه اشاره ای به زمرد را به همین معنی نپنداریم.
رومی های متمول زمرد راستین را به عنوان گوهر به خود می بستند، نمونه ای از آن که در بسیاری از نگارخانه های اروپا موجود است. زمردهای سوراخ شده ای هستند که به عنوان گردن آویز به بند کشیده شده اند. امپراطور کلادیوس لباسی ویژه برای خود داشت که به طور کامل، از زمرد و عقیق یمانی پوشیده شده بود. نرون، جنگهای تن به تن گلادیوتورها را از پشت عینکی زمردی که از تکه بزرگی از زمرد شفاف ساخته شده بودند تماشا می نمود. در دوران وی گوهرهای سبز به عنوان Nero manus شهرت داشتند این عینک سبز، رنگ سرخ مبارزه ها را تعدیل می نموده و از هراس آن می کاسته است. در برخی نقل قولها از افسانه آرتوریان کاسه ای که مسیح در آخرین شام استفاده نموده است تکه بزرگی زمرد بوده که به وسیله فرشتگان کنده شده و به شکل کاسه درآمده بود. بنابراین ممکن است grail آوندی از فلوریت سبز بوده باشد.
با کشف آمریکا در سده پانزدهم میلادی و پی آمد آن چیرگی بر پرو و کلمبیا، میزان فراوانی از زمردهای گرانبها به دست آمد. برخی از آنها در میان گوهرهای رنسانس قرار داده شدند و می توان آنها را در بخش گوهرهای نگارخانه ای عمده جهان مشاهده نمود. باور بر نیروی فراهستی زمرد در بسیاری از کشورهای جهان هنوز بر جای مانده است. گم کردن یا شکستن آن نشانه آمدن بیماری بیان می شد. هنگام تاج گذاری شاه جورج سوم، زمدی از تاج وی افتاد که بعدها سبب دچار شدن به دیوانگی بیان شد. همچنین باور بر این بود که این گوهر پاکدامنی زنان را نگهداری می نماید. گرچه این شاخص ها معیارهای مناسبی نبودند زیرا زمرد سست است و به طور معمول شماری ترک و شکاف دارد و یا در بر دارنده ادخال است که تکه تکه شدن آن را حتی هنگام آویختن معمولی آن ممکن می کند. گرد زمرد زمینی از زمان برآمدن دوران باستان استفاده های پزشکی داشته است. همچنین سنگهایی با کیفیت پایین و به صورت گردهای ریز در نقش سازنده ای اساسی برای داروسازی در چین و هند به کار می روند.
 ترمیم زمرد
در طول صدها سال رسم بر این بوده است که زمردهای معیوب را در روغن هایی ویژه خیس می نمودند تا خراشها و شکافهای آنها پنهان و پر شود. نتیجه خوب این روش سبب شد تا فروشندگان به آن روی آورند. با وجود این، رنگ کردن با روغن های رنگی چندان راضی کننده نبوده است. زمردهایی که اینک به بازار فرستاده می شوند در خلا به رزین آغشته شده اند. این روش شاید همان اثر آغشتن به روغن را داشته باشد، اما دوام آن بیشتر است.
زمرد در عقاید ملل جهان
گفته می شود که رنگ با شکوه زمرد موجب رفع خستگی چشم و افزایش قدرت بینایی می شود. رومیان این جواهر را منسوب به خدای ونوس و سمبل نیروی مولد طبیعی می پنداشتند. نخستین اقوام مسیحی، زمرد را سمبل جان بخشی مسیحایی می دانستند.
گفته شده است که پادشاهان مغول هند از جمله شاه جهان بسیار به زمرد علاقه داشتند و بر روی زمرد جملات مقدس را حک می کرده اند و به عنوان طلسم بر خود می آویختند. امروزه نمونه ای از آن به وزن 78 قیراط موجود است. کتیبه ای نیز یافت شده است به این مضمون: او کسی است که دارای طلسم می باشد و از حمایت خداوند بهره مند است.
امروزه نیز این سنگ سمبل شادی و باروری است.
پراكندگي جهاني
بهترین زمردهای جهان در معادن چیوور و موزو در کلمبیاست. بلورهای آن در ترکها و رگه ها دیده می شوند. زمرد سبز مایل به زرد اغلب در سه فاز تشکیل می شوند و در معدن موزو وجود دارند. زمردهای برزیل دارای رنگ سبز مایل به زرد کمرنگ هستند که رنگ آنها به دلیل حضور کروم است. زمرد در روسیه، استرالیا، زیمباوه، هند، اتریش، پاکستان، تانزانیا، آمریکا و زامبیا وجود دارد.

مورگانیت

ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی 
رنگهای صورتی، رزی، هلویی مورگانیت به دلیل حضور منگنز است. تاثیر گرما بر روی مورگانیت باعث تغییر رنگ آن به زرد می شود. نام آن از جی پی مورگان، یک بانکدار آمریکایی که علاقه مند به جواهرات بود گرفته شده است. مورگانیت معمولا به صورت منشورهای جدولی مشاهده می شود. دو رنگی آن صورتی و صورتی مایل به آبی تیره است. هیچ خاصیت جذب طیفی ندارد.
مورگانيت در عقايد ملل جهان
این سنگ صورتی گونه ای از انواع بریل است. این سنگ عشق و وفاداری را به ارمغان می آورد و همچنین التیام بخش آسیبهای روحی گذشته می باشد.
پراكندگي جهاني
مورگانیت صورتی خالص در برزیل و همچنین در ماداگاسکار دیده می شود. مورگانيت با رنگ رزی کمرنگ را مي توان در اطراف سن دیگو و کالیفرنیا پيدا كرد. همچنین رسوبات آن در موزامبیک، نامیبیا و زیمباوه نیز مشاهده می شود.


هلیودور

خصوصیات فیزیکی و نوری

هلیودور به رنگ زرد کمرنگ و طلایی می باشد. نام هلیودور در یونان به معنی خورشید و هدیه می باشد. خصوصیات فیزیکی آن شبیه به آکوامارین است. جذب طیفی آن ضعیف و حضور آهن در آن رنگ زرد طلایی را ایجاد می کند.
پراكندگي جهاني
هليودورها در محل آکوامارینها مانند ماداگاسکار، برزیل و نامیبیا دیده می شوند. آنها در آمریکا نیز دیده می شوند.
گروه کوارتز

 سنگ کریستال (Rock crystal)، یاقوت بنفش (Amethyst)، سیترین (Citrine)، کوارتز قهوه ای (Brown Quartz)،  رز کوارتز (Rose Quartz)، کوارتز شیری (Milky Quartz)، کوارتز چشم گربه ای (Quartz Cat eyes)، کوارتز دلربا (Aventurine)، کلسدونی (Chalcedony)، یشم (Jasper)،  آگات (Agat)، عقیق رنگارنگ (Onyx and Sard)، توپاز (Topaz)، عقیق جگری (Carnelian)، اوپال (Opal)

فرمول شيميايي: سیلیکون SiO2

سیستم تبلور: تا دمای 573 درجه هگزاگونال است.

شکل بلورها: منشوری - بی پیرامیدال - پسودوکوبیک

اشکال ظاهری: بلوری - آگرگات دانه ای - توده ای

جلا: شیشه ای - چرب

رخ: ناقص - مطابق با سطح (1011)

شکستگی: صدفی - تراشه ای خشن

سختی:7

وزن مخصوص: 2.6

ميزان شفافيت : شفاف - نیمه شفاف- غیرشفاف

رنگ : سیاه - خاکستری - قهوه ای - تیره - سبز- صورتی

رنگ اثر خط: سیاه

ژیزمان: فراوان ; در سنگهای ماگمایی اسیدی و پگماتیت های برزیل و روسیه یافت شده

پاراژنز: فلدسپات ها - میکاها - آمفیبول ها - پیروکسن ها

تشابه کانی شناسی: آپاتیت - پولوسیت - بریل - توپاز - فناکیت

منشا تشکیل: ماگمایی- پگماتیتی - هیدروترمال -دگرگونی - رگه های تیپ آلپی دگرسانی ها- رسوبی

سایر مشخصات: لومینسانس سبز کامل و کرم و نارنجی تاقرمز نشان می دهد.

كوارتز داراي تركيب شيميايي اكسيد سيليس Sio2 بوده كه انواعي از آن را كه به عنوان گوهر از آنها نام برده شده مي توان به مجموعه هاي تقسيم كرد .سنگ کریستال

ويژگيهاي توصيفي

نام سنگ کریستال در یونانی به معنی یخ می باشد. یونانی ها معتقد بودند که کوارتز بی رنگ یخی بوده که منجمد شده بدست خدایان و هرگز ذوب نخواهد شد.

بلورهاي آن به صورت منشورهای هگزاگونال پیدا می شوند که به صورت خط بندیهای افقی بر روی منشور و کلیواژ سازماندهی شده است. شکستگی آن صدفی است. سنگ كريستال اغلب خالص است اما اگر مقداری ناخالصی وجود داشته باشد آنها در دو فاز تشکیل می شوند. سنگ موی ونوس یا سنگ سوزنی نام کوارتز روتیلی را تداعی می کند.
کوارتز تورمالین دار شامل بلورهای تورمالین سیاه است. کوارتز رنگین کمانی سنگ کریستالی است که ترکهای آن دارای رنگهایی از نوع رنگین کمان می باشد و درخشانی آن از هوای میان ترکهاست.
پراكندگي جهاني

سنگ کریستال همه جای جهان یافت می شود و در حقیقت بیشتر در کانی های سطح زمین تشکیل می شود. بلورهای خوب در آلپ فرانسه و سوئیس دیده می شوند ولی در برزیل به صورت محلی یافت می شوند.آمیتیست
ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی
انواع آمیتیست دارای رنگهای بنفش کمرنگ، بنفش تیره و گاهی اوقات به رنگ زرد دیده می شود. برخی از بلورها اغلب دارای تیره ترین رنگ و بعضی از آنها کوارتز بی رنگ می باشند. آمیتیست در پرتگاههای خالی و حفره های سنگها یافت می شوند.
آمتیست با گرما تغییر رنگ می دهد و سنگهای آن بسته به محل پیدایش آنها دارای رنگهای قهوه ای، زرد و بعضی اوقات سبز تفاوت دارد. اگرچه این تغییرات غیر قابل پیشگویی هستند و رنگها ممکن است محو شوند. آمتیست دو رنگی متمایزی دارد که نشاندهنده بنفش مایل به آبی و بنفش مایل به قرمز است. این تفاوت از گرما نشات می گیرد. آمتیست خاصیت جذب طیفی ندارد.
آمتیست های ترکمان چای: در منطقه میانه، در میان سنگهای آندزیتی، آمتیستهایی زیبا یافت می شود که اندازه های آن تا سه سانتی متر هم می رسد. 
آمیتیست های کنار جاده تهران-قزوین: در کنار اتوبان تهران-قزوین روبه روی نیروگاه شهید رجائی یک تپه بازالتی برونزد دارد که در داخل آنها را ژئود دارای آمتیست یافت می شود.
آمتيست در عقاید ملل جهان
یونانیان معتقد بودند که هرگاه آمیتیست را به هنگام نوشیدن شراب زیر زبان بگذارند مانع از مستی می شود. گفته می شود این سنگ بسیار مورد توجه سنت ولنتاین بوده و سنگ آمیتیستی با چهره حکاکی شده کوپید (خدای عشق که به صورت کودکی برهنه مجسم شده است) بر گردن می آویخته است. آمیتیست ترس را می زداید و تنش عصبی را کاهش می دهد و افکار منفی و تردید را از ذهن پاک می کند. موجب افزایش قدرت ذهنی و بدنی می شود. گفته می شود آمیتیست باعث به حقیقت پیوستن رویاها شده و عشقی راستین را به ارمفان می آورد.
پراكندگي جهاني

کوههای اورال در روسیه منبع مهم آمتیست مایل به قرمز است. دیگر منابع خوب آلمان، نامیبیا، استرالیای غربی و زامبیاست. آمتیست برزیل و اوروگوئه در حفره های سنگهای آذرین یافت می شوند. آمتیست بنفش در هند وجود دارد. آمتیست با کیفیت عالی در گراولهای قیمتی سریلانکا وجود دارند. 


سیترین
ویژگیهای زمین شناسی و توصیفی 
رنگهای متفاوت سیترین به دلیل حضور آهن به شکل زرد خالص، زرد کدر، عسلی یا زرد مایل به قهوه ای دیده می شوند. سیترین دو رنگ است اما خاصیت جذب طیفی ندارد.
بلورهای آن به رنگ سفید خواهند بود اگر تحت تاثیر حرارت قرار بگیرند و به رنگ قهوه ای تیره اگر در معرض اشعه ایکس واقع شوند.
مانند آمتیست، سیترینها اغلب رنگارنگند. بلورهای شکسته درخشندگی خوبی دارند. بلورهای بزرگتر سیترین به صورت منشورهای با انتهای هرمی شکل می گیرند.
سيترين در عقاید ملل جهان
آویختن این سنگ به هنگام شب موجب می شود. دارنده آن خوابی همراه با آرامش و بدون کابوسهای شبانه داشته باشد. این سنگ به عنوان سنگ شانس نیز به کار می رود، همچنین افزایش عزت نفس و خلاقیت را به همراه دارد. نام این سنگ از یک کلمه فرانسوی به معنای لیمو گرفته شده است.
پراكندگي جهاني
سیترینها اغلب در برزیل، فرانسه، ماداگاسکار و آمریکا وجود دارد.کوارتز قهوه ای
خصوصیات فیزیکی و نوری

انواع کوارتز قهوه ای دارای رنگ قهوه ای-زرد نامیده می شود. کایرونگروم که از نام کوهستانی در بلندیهای اسکاتلند بداشته شده و کوارتز دودی خاکستری که دارای رگه های سیاه است موریون نامیده می شود.
موریون وقتی گرم می شود دارای رنگ شفاف تر خواهد شد در نتیجه سنگی جذاب را به وجود می آورد. نوع دودی آن سنگ کریستال است که درخشان تر می باشد.

کوارتز قهوه ای داراي منشور هگزاگونال است. خاصیت جذب طیفی یا لومینسانس ندارد. کوارتز قهوه ای ممکن دارای کانی روتیل نیز باشد. حاوی کریستالهای بلند است و به همین دلیل به راحتی به چشم می آیند و همین باعث جذابیت سنگ واهد شد.
پراكندگي جهاني

مهمترین محل کوارتز قهوه ای در کوههای آلپ سوئیس است. بلورهای خوب از کوارتز دودی در کلرادو دیده می شوند. دیگر مکانها عبارتند از: استرالیا، ژاپن

رز کوارتز
خصوصیات فیزیکی و نوری

رزکوارتز دارای ترکیب رنگهای گوناگون ملایم با ترکیب صورتی تیره و صورتی رزی می باشد. منیزیم و تیتانیوم که به صورت ناخالصی در این سنگ وجود دارند باعث رنگ آن می شوند.

رزکوارتزهای روشن بسیار کمیابند و سنگ آنها اغلب تیره رنگند. بلورهای آنها شکننده اند و اغلب ترک دارند. سنگها رنگهایشان را بر اثر گرما از دست داده و به رنگ سیاه در می آیند وقتی که در معرض تابش قرار می گیرند.
دو رنگی در سنگهای رنگ تیره کاملا آشکار است.
رز كوارتز در عقاید ملل جهان

رزکوارتز عشق را به ارمغان می آورد و موجب افزایش صلح و شادی و وفاداری در ایجاد یک ارتباط می شود. وایکینگها رز کوارتز را به عنوان نمادی از صلح به کار می برند و به هنگام رفع کدورت به یکدیگر هدیه می دادند.
پراكندگي جهاني
 
رز کوارتز در برزیل و ماداگاسکار یافت می شود.
کوارتز شیری
خصوصیات فیزیکی و نوری

کوارتز شیری،کدر و متغیر، سفید و شاید لایه بندی شده با نوارهای شیری رنگ مي باشد. رنگ آمیزی متمایز کوارتز شیری به دلیل حضور حبابهای گازی و مایع بیشمار در بلور می باشد.
پراكندگي جهاني

کوارتز شیری در پگماتیتها و رگه های هیدروترمال یافت می شود. هنوز فرم تشکیل کریستالها به طور دقیق شناخته نشده است. این نوع از کوارتز یکی از بیشترین سنگهایی است که روی سطح زمین یافت می شود. توده بلورین آن در سیبری وجود دارد. دیگر مکانهایی که شامل کوارتز شیری می باشد عبارتند از: اروپای مرکزی، برزیل، ماداگاسکار، نامیبیا و آمریکا.کوارتز چشم گربه
خصوصیات فیزیکی و نوری

کوارتز چشم گربه  یکی از گروههایی است که از توده فیبرهای کوارتزی تشکیل شده است.  به صورت نیمه شفاف و رشته ای به نظر می آید. از دیگر انواع آن چشم ببر را می توان نام برد که رنگ آن زرد طلایی و یا قهوه ای طلایی است که بر خلاف کوارتز چشم گربه  دارای زمینه سیاه می باشد و در چشم شاهین آبی می باشد. کوارتز چشم گربه  شامل خطوط موازی از فیبرهای آزبست است. 
چشم ببر و چشم شاهین وقتی که آزبستها کروسیدولیت آبی به جای کوارتز جایگزین شوند، تشکیل می شوند. آزبستهای تجزیه شده بر اثر قهوه ای اکسید آهن، ایجاد رنگ قهوه ای طلایی برای چشم ببر می کنند. همچنین رنگ آبی چشم شاهین هم به دلیل حضور آزبست هاست.
پراكندگي جهاني

کوارتز چشم گربه  در برمه، هند، سریلانکا و آلمان یافت می شود. چشم ببر و چشم شاهین در آفریقای جنوبی به صورت مهم و در استرالیا، برمه، هند و آمریکا به صورت محلی یافت می شود.
کوارتز دلربا
خصوصیات فیزیکی و نوری

کوارتز دلربا اولین بار در قرن 18 در ایتالیا کشف شد. اين سنگ شامل میکاست که رنگهای متفاوتی را به نمایش می گذارد. کوارتز دلرباي سبز دارای میکای سبز است.
دیگر انواع آن شامل سنگهای قرمز مایل به قهوه ای آنهایی که در سیستم کوبیک متبلور می شوند می باشند و انواع دیگر، سفید مایل به آبی و سبز مایل به آبی است.
آوانتورين در عقاید ملل جهان

بر طبق افسانه ها هر یک از مقدسین سنگ منحصر به فردی داشته و سنگ آوانتورین منسوب به آندروی مقدس است.سنگی التیام بخش و از بین برنده احساسات ناخوشایند است و گونه آبی آن نماد صلح است. آوانتورین هلویی افزایش اعتماد به نفس را به دنبال دارد و به عنوان سنگ محافظ و سنگ شانس مطرح است. نوع سبز این سنگ موفقیت دارنده آن را در امور مالی و تجاری تضمین می کند و سنگ شانس محسوب می شود و آرامش بخش و التیام دهنده سریع است، همچنین هوش و فراست را افزایش می دهد و خلاقیت را بر می انگیزد.
پراكندگي جهاني

مهمترین مکانی که دلربای با کیفیت خوب در آنها موجود می باشد برزیل، هند، سیبری و تانزانیا.کلسدونی
ويژگي هاي زمين شناسي و توصيفي
کلسدونی:
کوارتز نهان بلور است که یا به شکل دانه دانه ای و یا انبوهه های رشته رشته است. ترکیب شیمیایی آن sio2 با مقادیر کمی از آب می باشد. این آب در بین دانه ها یا رشته های کانی و یا به شکل ادخال در آن وجود دارد. برخی از گونه های رنگین آن دارای میزان قابل توجهی از کانی های دیگر مانند هماتیت، گوتیت و گرافیت است.
كلسدوني در عقايد ملل جهان
این سنگ قدرت بیان را به دو برابر افزایش می دهد و باعث شفافیت روح و جوهر و جودی و درک هرچه بیشتر اعمال معنوی و روحانی می شود.
پراكندگي جهاني
کلسدونی با کیفیت بالا در برزیل، هند، ماداگاسکار و ارگوئه یافت می شود.ژاسپر
ويژگيهاي زمين شناسي و توصيفي

ژاسپر نوع ناخالص ریز بلور کوارتز است. آن شامل شبکه ای از بلورهای کوارتز پیوسته است. کلمه ژاسپر از کلمه یونانی به معنی سنگ سوراخ دار گرفته است. ژاسپرها مانند و شامل مخلوطی از رنگهای قرمز و قهوه ای یا آبی مایل به سبز و سبز است که به علت ناخالصی نوع قرمز و زرد آن حاوی اکسید و سبز و اکتینولیت دارد. نوارهای سبز و قرمز ژاسپر بسیار خوب صیقل می خورد.
ژاسپرهای ایرانشهر، در پیرامون کوه هموتت در جنوب خاوری ایرانشهر ژاسپرهای فراوانی وجود دارد که در صورت تراش آنها را می توان به عنوان سنگ نیمه قیمتی مطرح کرد.
ژاسپر در عقايد ملل جهان

این سنگ شانس، افزایش ثروت و موفقیت در امور مالی را به همراه دارد. چنانچه این سنگ را در باغ و یا باغچه قرار دهند موجب افزایش حاصلخیزی و رشد بیشتر و بهتر گیاهان می شود.
اعتقاد بر این بوده است که این سنگ دارنده آن را از جادو و طلسم مصون می دارد و از صاحب آن در برابر مار دفاع می کند. ژاسپر از نوع لئوپارد، آرزوهای افراد را برآورده می کند. ژاسپر نوعی پاپی شادی و لذت را به ارمغان می آورد و ژاسپر اپالیتی خوابی همراه با آرامش را به دنبال دارد.
در قرن چهارم ژاسپر به عنوان سنگ باران مطرح بوده است. این سنگ، التیام بخش معجزه آسایی است. به خصوص در موارد چشم، کلیه و ناحیه شکم. این سنگ ممکن است جهت پیشگیری از حملات میگرنی نیز به کار می رود.
پراكندگي جهاني
ژاسپر در تمام دنیا وجود دارد. ژاسپر قرمز در هند و ونزوئلا ولی انواع مهم آن در آمریکا وجود دارد.آگات
خصوصیات فیزیکی و نوری

آگاتها از باندهای کلسدونی شکل گرفته اند. باندها ممکن است چندرنگی باشند یا دارای لبه های رنگی باشند. وقتی که آگاتها به صورت شاخه ای تشکیل می شوند آنها آگات خزه ای نامیده می شوند. رنگ آنها ممکن است سیاه (دی اکسید منگنز)، سبز (کلریت)، قرمز (آهن) و یا مخلوطی از آنها باشد. آگات دارای تشعشع قوس و قزحی رنگی است.
آگات در عقايد ملل جهان

بر طبق اعتقادات پیشینیان حمل این سنگ به هنگام باغبانی موجب افزایش حاصل خیزی می شود. این سنگ جهت حفاظت در برابر نیروها و افکار پلید به کار می رود به خصوص در مورد کودکان، همچنین این سنگ زیبا باعث ارتقای انرژی و نیرو، افزایش شجاعت و شهامت شده و افزایش طول عمر را سبب می شود. به همراه داشتن آن در مواقع خطر و موقعت های تنش زا مفید است.
پراكندگي جهاني

منابع آگاتها عبارتند از برزیل، مصر، اسکاتلند، اروگوئه. بهترین نوع آگات شاخه ای سبز در هند یافت می شود.
ساردونیکس
خصوصیات فیزیکی و نوری
سارد نوع قرمز مایل به قهوه ای کلسدونی است. کوارتز رنگارنگ از باندهای سفید و قرمز مایل به قهوه ای به طور متناوب تشکیل شده است.

ساردونيكس در عقايد ملل جهان
انیکس سیاه برای تغییر عادات به کار می رفته است. انیکس مکزیکی (کلسدونی سفید و قهوه ای) خوابی همراه با آرامش را به ارمغان می آورد و برای با افکار منفی مناسب است. انیکس سنگ محافظ بسیار نیرومندی است و شاخصه آن دفع آسیبهای روحی و سحر و جادو می باشد.

پراكندگي جهاني
مهمترین منابع تشکیل اینگونه از کوارتزها برزیل و اروگوئه است.

کارنلیان

خصوصیات فیزیکی و نوری

عقیق جگری با نام کارنلیان هم شناخته می شود که از نوع کلسدونی قرمز نیمه شفاف می باشد. رنگ قرمز آن به دلیل حضور اکسید آهن در ترکیبش می باشد.
كارنليان در عقايد ملل جهان

افزایش دهنده شهامت و شجاعت و اعتماد به نفس می باشد و از بین برنده شک و تردید و افکار منفی است. به طور کلی برای درمان و التیام بخشیدن بسیار مفید است. همچنین این سنگ دارنده آن را در برابر افرادی که افکار مردم را می خوانند محافظت می کند. نوع زرد رنگ آن باعث افزایش قدرت تکلم می شود و ناراحتی های معده و دستگاه عصبی و پوست را التیام می بخشد. در سده هفدهم کارنلیان سمبل شانس و آسایش و ایمنی بوده است و در قرن هجدهم اعتقاد بر این بود که سنگ کارنلیان موجب اعتماد به نفس و افزایش قدرت تکلم می شود
پراكندگي جهاني

عقیق جگری در برزیل، چین، مصر و هند یافت می شود. دیگر مکانها شامل کلمبیا، آلمان، ژاپن، اسکاتلند و آمریکا می باشد.اوپال
خصوصیات فیزیکی و نوری

اوپال یکی از سنگ جواهراتی است که بدون بلور می باشد. از ژله ای سخت شده با ترکیب سیلیس و آب تشکیل شده است. اوپال در حفره های پرشده سنگها، استلاگمیتها یا مواد آلی ثانویه همانند صدف و استخوان یافت می شود. دارای شکستگی صدفی است. اوپال سفید رنگ روشن و درخشانی دارد که نمایش دهنده همه رنگهای طیفی می باشد.
اوپال سیاه دارای رنگهای تیره بدنه (سیاه، آبی، سبز، خاکستری) و یک نمایش از رنگهاست. اوپال آتشین دارای رنگهای زرد شفاف، نارنجی یا قرمز است. اوپال آبدار بدون رنگ می باشد.
اوپال در عقايد ملل جهان

در تاریخ افسانه های متعددی درباره اوپال وجود دارد. بر طبق افسانه ای هندی به نقل از کتاب سنگهای جواهر ((gemstone نوشته ویلارد هیپس (Willard Heaps): خداوندان برهما، ویشنو و شیوا هر سه دل در گرو عشق زنی زیبا می سپارند و به رقابت می پردازند. خداوند خداوندان از این موضوع به خشم می آید و زن زیبا را به واسطه مه و غباری می پوشاند. از این رو هر کدام از خداوندان رنگ منصوب به خود را به زن می بخشند تا بتوانند او را ببینند و تشخیص بدهند. برهما رنگ آبی بهشتی، ویشنو طلائی باشکوه و شیوا قرمز شور انگیز را به او هدیه می کنند. اما هر سه آنان در اشتباه بودند زیرا که این ظاهر فریبنده به واسطه وزش باد پاک می شد. سرانجام دل خداوند خداوندان به رحم می آید و زن را به سنگ تبدیل می کند. این سنگ اوپال، سنگی بدون درخشندگی و به رنگهای رنگین کمان یافت می شود. اوپال در قرون وسطی بسیار مورد توجه بوده و سنگ چشم نامیده می شده است و معتقد بودند که سوی چشم را زیاد می کند و بر این باور بودند که اوپال رنگ موی بانوان مو طلایی را حفظ می کند. در استرالیا اعتقاد بر این بوده است که اوپالی بزرگ بر ستارگان حکومت می کند و در عشق انسانها را راهنمایی می کند و همچنین مقدار طلا را در معادن معین می کند. بومیان استرالیا بر این باور بودند که اوپال شیطانی است درون زمین که نیمی از آن به شکل مرد و نیمی دیگر آن به شکل ماری است که در کمین است تا انسان ها را به سوی نیستی و زوال فریب دهد.اعراب بر این باور بودند که هر کسی اوپال را بر خود بیاویزد از نظرها پنهان می شود از این رو اوپال سنگ محبوب دزدان و جاسوسان بود.رومیان اوپال را سمبل عشق و امید می دانستند.در مشرق زمین نیز اوپال را لنگه امید می نامند. امروزه نیز اوپال امید و عشق را به ارمغان می آورد. اوپال زیبایی به نام اورفانوس در تاج سلطتنتی پادشاه مقدس روم به کار رفته است و نمادی است از پاکی و شفافیت برف و سرخی شراب و موجب غلبه پادشاه بر دشمنان می شود.اوپال همچنین در تاج سلطنتی فرانسه به کار رفته است. ناپلئون اوپالی زیبا با رنگ قرمز براق به ژوزفین هدیه کرده است به نام The burning of troy.
پراكندگي جهاني

اوپال در روم استفاده می شد که از جمهوری چک و اسلواکی به آنجا می رت جایی که اوپال سفید در لاواهای ولکانیکی و تونلهای معدنی در اعماق رشته کوهها یافت می شد. گواتمالا، هندوراس و مکزیک دارای اوپال هستند اما زمانی که اوپال گرانبها در کوئیزلند استرالیا یافت شد از درجه اهمیت آنها کاسته شد. اولین نوع اوپالی که در استرالیا یافت شد تخته سنگ اوپال بود که در تراشیدن جواهرات استفاده می شد. اوپالها همچنین در سنگهای رسوبی و آذرین، در رگه ها و کلوخه ها و در دودکشها و ممکن است در مواد آلی ثانویه مانند اوپال سفید شده در صدف ماهی و یا استخوان دایناسورها شکل گرفته باشد. مثل صخره سفید یافت شده در ولز جنوبی. در لبه این صخره نودولهایی از اوپال سیاه نیز یافت می شود.
اوپال سفید گرانبها در جنوب استرالیا دیده می شود. مناطق دیگری که شامل اوپال قیمتی است عبارتند از برزیل، آفریقای جنوبی، زیمباوه و آمریکا.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 23:22  توسط مجید  |